מצאו את המשרה הבאה שלכם

עם האצבע על הדופק

עולם הרפואה המשלימה עובר שינויים מקצועיים מהירים והידע מתעדכן כל הזמן, לכן למידה מתמשכת היא חלק מה – DNA של מטפלים. בין אם כדי להעמיק מומחיות, לשכלל טכניקות או להרחיב תחומי טיפול – איך ממלאים את מצברי הידע? שלושה מטפלים שלנו עונים.

תחום הרפואה המשלימה היה מבוסס בעבר על פילוסופיות ממזרח אסיה, אבל בשנים האחרונות התפתחו גישות שמשלבות בין רפואה קונבנציונלית לטיפול משלים. זו רק אחת הסיבות לכך שמטפלים ברפואה משלימה חייבים להקפיד להתעדכן כל הזמן בחידושים בתחום המומחיות שלהם. דיברנו עם שלושה מטפלים שלנו על הדרך שלהם להישאר מעודכנים ומחוברים.

פתיחות לשתוף בידע ולהצעות ייעול

בוריס וולני,  מטפל טווינא (עיסוי סיני) במרפאת כללית רפואה משלימה באשדוד

"כל מטפל רפואה משלימה צריך להיות עם האצבע על הדופק, כי כדי להתקדם בתחום הזה אתה חייב לדאוג  להעשיר את עצמך בידע כל הזמן. המודעות לרפואה המשלימה הולכת וגדלה בציבור, בקרב רופאים קונבנציונלים ומערכות בריאות ולכן גם התחום עצמו מאוד מתפתח. כל הזמן מתפרסמים מחקרים ותיאוריות חדשות, מתפתחות טכניקות טיפול שונות וגם הציוד שאנחנו עובדים איתו מתפתח ומשתנה. לאחרונה ארגון הבריאות העולמי אפילו הכריז שהטיפול הראשון בכאבי גב תחתון הוא עיסוי טווינא – תחום ההתמחות שלי".

"כאן בארגון מעודדים וגם מממנים או מסבסדים השתלמויות והרצאות עבור המטפלים: פעמיים בשנה מתקיימות הכשרות מקצועיות בתחומי הטיפול השונים, ואני כמטפל טווינא יכול להתנסות בתחומים אחרים כמו שיאצו למשל. אחת לכמה חודשים מתקיימות גם הדרכות שמחדדות טכניקות עבודה כדי לרענן את כל מה שתרגלנו בלימודים במכללה. לא מזמן התקיים יום עיון שבו תרגלנו טכניקות בסיס של טווינא. מכיוון שאחד הדברים ששמים עליהם דגש בארגון הוא חדשנות, אני יודע שאני אקבל את הציוד המתקדם ביותר וזה מאוד חשוב לי".

הדרכת רפלקסולוגיה בהריון

"אחת הדרכים להישאר מעודכן במה שנעשה הוא לחלוק מידע עם קולגות. יש לנו המטפלים פורומים מקצועיים פנימיים שמשמשים גם כקבוצת התייעצות בין המטפלים בתחום. לכל קבוצת מטפלים, יש רכז מקצועי של התחום שאמון על ההכשרות וימי העיון. הוא נמצא איתנו בתקשורת שוטפת ושולח לנו דיונים על מקרים מסוימים או המלצות קריאה למאמרים, סרטונים רלוונטיים ועוד. הרכז בתחום שלי מאוד קשוב לצרכים שלי ולדברים שמעניינים אותי, אז אם אני רוצה לחדד ידע בתחום מסוים, או לעבור הכשרה נוספת בתחום אחר, אני מבקש ממנו".

"יש בארגון הרבה פתיחות לשיתוף במידע וידע וגם להצעות ייעול. זכור לי יום עיון שמטרתו הייתה לבחון עם המטפלים כיצד הם יכולים להשתפר בתפקידם. השקיעו לא מעט משאבים כדי לשמוע אותנו וזה מאוד עוזר להתפתחות המקצועית. אני עוסק הרבה בנושא של כאב ובעיות קשב וריכוז, וכשהצעתי למנהלים שלי בכללית רפואה משלימה להעביר הרצאות בתחום לקולגות, הם מיד אימצו את ההצעה ושילבו אותי בימי העיון".

"תמיד יש לי כתובת להתייעץ ולקבל מידע"

אירית נופארבר, רפלקסולוגית במרפאת כללית רפואה משלימה בהרצליה

"למדתי רפלקסולוגיה עם התמקדות ברפלקסולוגיה לילדים ועם השנים התמחיתי גם בטיפול בפיברומילאגיה. כשהגעתי לכללית רפואה משלימה נחשפתי למגוון מאוד רחב של מטופלים – מילדים צעירים ועד מטופלים בני 90. בשבילי אחת הדרכים להישאר מעודכנת ולהתמקצע, היא לטפל בהרבה מטופלים עם בעיות מגוונות, וזה ניסיון שאפשר להשיג רק בארגון גדול". 

"בניגוד למטפל עצמאי, שצריך לאתר ולממן בעצמו את ההכשרות, אחת לחצי שנה יש השתלמות חובה שממומנת על ידי הארגון ומתוגמלים עליה בתור יום עבודה רגיל. בנוסף יש קורסים, הרצאות והשתלמויות במחירים מסובסדים ומי שמעוניין, יכול לקחת קורסים והשתלמויות ולהישאר מעודכן".

"קבוצת הווטסאפ המקצועית של המטפלים היא בלי ספק, אחד מכלי העבודה החשובים שלי. העדכונים בקבוצה הם על בסיס יומיומי: מתפרסמים שם סרטוני הרצאות ביוטיוב, מחקרים חדשים, הצהרות חדשות של ארגון הבריאות העולמי ועוד. כל שאלה או בעיה נענית מיד בקבוצה על ידי כמה מטפלים ואפשר תמיד להרים טלפון לרכז המקצועי או לרופא המרפאה ולהתייעץ – הם יודעים להפנות למאמרים רלוונטיים, ספרות מקצועית או מגזינים שעוסקים בתחום ונגישים לנו במרפאה. אנחנו גם מקיימים באופן קבוע ישיבות מקצועיות במרפאה שבהם עולים מקרים טיפוליים שהמטפלים רוצים לדון בהם, אנחנו מתייעצים ושואלים שאלות וכך נוצר שיח קבוע וזורם. מבחינתי תמיד יש לי כתובת להיוועץ בה ולקבל עוד מידע".

"הכשרות חשובות לי כדי להתעדכן בנעשה בתחום, אבל גם כדי לחדד את הכישורים ולהיחשף לשיטות טיפול שאני פחות בקיאה בהם. בהכשרה האחרונה, למשל, עברתי קורס שמתמקד בטיפול בנשים הרות ובבעיות פריון. אני מתמחה במצבים כרוניים (סוכרת, טרשת נפוצה, פרקינסון) והקורס מאוד חידד לי את דרכי הטיפול בנשים הרות. אנחנו אף פעם לא מפסיקים ללמוד במקצוע הזה".

להרחיב את ארגז הכלים המקצועי

רויטל דרור, מטפלת בדיקור, מרפאות אם המושבות בפתח-תקוה ומרפאת רמת גן

"אני קופצת מיד על כל השתלמות. יש מגוון של קורסים והשתלמויות שבחוץ עולים המון כסף ואצלנו הם במחירים מצחיקים. מעבר לשתי ההכשרות השנתיות ועוד קורסים והשתלמויות במחירים מסובסדים, אני משתתפת גם בכנסים גדולים שבהם אני פוגשת מטפלים ורופאים, חולקת חוויות וידע ומרחיבה את ארגז הכלים המקצועי שלי. בקרוב יתקיים כנס גדול של רפואה סינית שכללית משלימה מעורבת בארגונו והפקתו, ויגיעו אליו מרצים מוכרים מכל העולם בתחום הרפואה הסינית. גם הכנס הזה מסובסד עבור המטפלים שלנו ואני מתכוונת להיכנס ללא-מעט הרצאות. מביאים לנו את המרצים הכי טובים ונראה לי פשע לא לנצל את זה".

דיאלוג במרפאה עם רופאים, מטפלים אחרים ורכז מקצועי

"אחד הכלים הכי יעילים עבורי הוא הדיאלוג שמתקיים בתוך המרפאה – בין המטפלים השונים, בין המטפלים לרכז המקצועי, למנהל המרפאה ולרופא. אני מתייעצת עם הרופא לעיתים קרובות וגם מפנה בקשות ספציפיות לרכז התחום שלי כדי לקבל הכשרות וקורסים שמעניינים אותי ורלוונטיים לעבודה שלי".

"אני עובדת בכללית רפואה משלימה כבר 13 שנים ונתקלת במטופלים רבים עם כאבי גב. לכן השתתפתי בקורס שהתמקד באורתופדיה ובעיות גב, שמאוד תרם למקצועיות שלי כמטפלת. כמדקרת, אני מאמינה ואוהבת את הטיפול במחטים, אבל בזכות העבודה שלי כאן עם קהל של ילדים שנרתעים ממחטים עברתי קורס שונישין (דיקור במחטים מאוד קטנות) ונפתחתי לתחום התמחות נוסף. אני מאוד נהנית מהלמידה ורואה כמה שהיא משמעותית ואפקטיבית בטיפול באנשים".