מצאו את המשרה הבאה שלכם

לא רק שיאצו: המקצועות המגוונים של הרפואה המשלימה

בשנים האחרונות עוד ועוד מטפלים בוחרים להתמחות בנישות ספציפיות כמו ביופידבק, שונישין והומוטקסילוגיה. שלושה מטפלים בכללית רפואה משלימה מספרים על ההתמחויות המיוחדות שלהם ומה הדברים ש'עושים להם את זה' בעבודה

מעגל של ידע

מי: ציפי גלעדי
מה: מטפלת בשיטות ביופידבק
איפה: מרפאת כללית רפואה משלימה בארלוזורוב תל אביב

 

מה זה ביופידבק?

"שיטת טיפול שמשלבת טכנולוגיית מחשבים עם עקרונות פיזיים, ביולוגיים ופסיכולוגיים. היא עוזרת למטופלים שאיבדו שליטה על גופם מסיבות שאינן פיזיות, כמו מצב נפשי ירוד או חרדה. חיישנים מיוחדים שמוצמדים לקצוות אצבעותיו של המטופל, מעבירים תוך כדי טיפול מידע על פעילויות פיזיולוגיות לתוכנה שמשקפת לו את מצבו על גבי מסך. כך נוצרת מעין ״תמונת ראי״ שמציגה בפני המטופל הדהוד למצבו הנפשי-גופני בזמן אמת. השיטה יכולה לסייע לטיפול בחרדות, הפרעות שינה, בעיות התנהגות, בעיות קשב וריכוז, מחלות בדרכי הנשימה, עייפות, מגרנות ועוד".

״מבחינתי כללית רפואה משלימה היא המקום המושלם לעבודת המטפל" אומרת ציפי, בעלת תואר שני בפסיכולוגיה שקיבלה את ההכשרה בביופידבק בבית חולים רמב״ם. המגוון הרחב של הטיפולים שמוצע במרפאות משלימה והקשר השוטף בין המטפלים, מאפשרים מבחינתה עבודה הוליסטית ושילובי טיפולים מותאמים למטופלים. ״הרבה מאוד פעמים קורה שאני מתרשמת שמטופל יכול להרוויח מתוספת שיאצו או עיסוי, או במקרה של ביופידבק מתוספת של היפנוזה כי שתיהן עובדות על התודעה. הגיע אליי למשל מטופל שסובל מחרדת מבחנים ושמע שהביופידבק יכול לסייע לחרדות. הבנתי שצריך בנוסף לטיפול להפחתת החרדה, גם להגיע לתת המודע ולשנות את התפיסה שמעוררת את החרדה – של הצבת רף גבוה מדיי שקשה לעמוד בו. ואכן החיבור בין ביופידבק להיפנוזה הניב תוצאות מעולות ומאוד עזר לו להגיע למבחנים רגוע״, ציפי מסבירה. 

קיימים מקרים, ציפי מספרת, שבהם היא לא מפנה לטיפול נוסף, אבל הקהילה המקצועית שבה היא נמצאת והעצות מהמטפלים האחרים, מאפשרים לה להעניק טיפול מקצועי ומועיל הרבה יותר. "שיתוף הפעולה הזה גם יוצר הרבה עניין בעבודה עבורנו" היא מסבירה "כי באופן קבוע מתבצע כאן שיתוף מידע בין אנשי מקצוע שמשלימים ביחד מעגל של ידע״. 

הקשר בין המטפלים השונים מאפשר שילוב טיפולים ותוצאות מעולות

שילוב מנצח

מי: יוסף תומר
מה: מטפל בדיקור, שונישין, רפואה סינית, רפואה יפנית ונטורופתיה
איפה: מרפאות כללית רפואה משלימה בחולון

 

כמו מטפלים רבים בכללית רפואה משלימה, גם יוסף לא מפסיק ללמוד ולהתפתח. ״זה התחיל בצבא״, הוא מספר, ״הייתי מדריך חובשים ומדריך חירום ופרמדיק במד״א. אחרי השחרור ניהלתי את ההדרכה הרפואית של חברת נטלי, ומשם המשכתי ללימודי רפואה סינית״. אחרי 4 שנות לימודים במכללה לרפואה משלימה ושנתיים נוספות של לימודי רפואה יפנית, המשיך יוסף ללימודי נטורופתיה במכללה לטבעונות, לימודי ביופידבק במכון וינגייט, הומאופתיה מודרנית והומוטקסיקולוגיה. כל אלה לא כוללים עוד אינספור השתלמויות, קורסים והכשרות אותן עבר במסגרת עבודתו במשלימה במהלך 14 השנים האחרונות. ״אני לא מתכוון לסיים ללמוד לעולם״, הוא מצהיר, ״והיתרון הגדול של העבודה בכללית רפואה משלימה הוא הגמישות ללמוד ולהתמקצע במגוון עצום של טיפולים ושיטות. לא כל מקום עבודה מאפשר ורסטיליות כזאת״.

דיקור אנחנו מכירים, אבל מה זה שונישין? 

"אם דיקור הוא טיפול שנעשה באמצעות מחטים דקות וסטריליות שמונחות לאורך המרידיאנים (ערוצי האנרגיה החוצים את הגוף לאורכו ולרוחבו, ושבהם זורם הצ׳י), שונישין היא שיטת טיפול בתינוקות וילדים שנעשית ללא דיקור, באמצעות כלים מתכתיים שנאחזים בין אצבעות המטופל ומגרים את המרידיאנים. הטיפול יכול לסייע לבעיות במערכת החיסונית, בעיות נשימה ואסטמה, דלקות, בעיות שינה והתנהגות".

היתרון המובהק שלנו טמון בשילוב בין רפואה קונבנציונאלית לרפואה משלימה

המקצוע: הפחתת כאב

מבחינת יוסף, היתרון המובהק של כללית רפואה משלימה על פני מרפאות אחרות, טמון בשילוב בין רפואה קונבנציונאלית לרפואה משלימה. ״זה עניין מהותי מאין כמוהו. הגיע אלינו, למשל, מטופל שסבל מכאבי בטן. הרופא במרפאה שלנו (רופא קונבנציונאלי שפועל בשיטה הוליסטית לשילוב טיפולים משלימים), הוא זה שאבחן שיש למטופל גידול ממאיר בבטן – דבר שאף אחד לא עלה עליו קודם לכן. הוא הפנה אותו בחזרה לרפואה קונבנציונאלית כדי שישלים את הטיפולים הנדרשים, ורק אחר כך המטופל חזר אלינו כדי לקבל את המעטפת של הטיפולים הטבעיים״.

בדיקת הרופא הראשונית שנעשית לפני כל טיפול, מאפשרת גם סינון ראשוני ונכון יותר של המטופל, והתאמה של סוגי טיפולים שונים שמתאימים לו. ״אנחנו מכוונים לשני כיווני טיפול מרכזיים: מטופלים עם בעיה רפואית אקוטית ומטופלים עם בעיה רפואית כרונית״, מסכם יוסף. ״התפיסה היא שיש איזון בין גוף ונפש שמאפשר טיפול הוליסטי ומגוון, ולכן אנחנו עוסקים גם בהרגלי תזונה וגם בהרגלי יציבה, גם בכושר גופני וגם באיזון נפשי״.

המקצוע: הפחתת כאב

מי: אניה גלרון
מה: מטפלת בדיקור ושונישין
איפה: מרפאת כללית רפואה משלימה בכפר סבא הירוקה

 

אניה, כמו רבים מחבריה המטפלים, היא מפעל מרשים של ידע והתמחויות. ב-20 השנים האחרונות, מתוכן 5 בכללית רפואה משלימה, היא עובדת כמטפלת עם התמחויות בתחום הגניקולוגיה, ליווי נשים בתהליכי הפרייה, הריון, לידה, אורתופדיה ותחום הכאב. בנוסף היא למדה שיאצו ודיקור, ובימים אלו מוסיפה לארגז הכלים שלה גם אוסטאופתיה. 

לאורך השנים עבדתי המון עם נשים בהריון. לאחרונה היתה לי מטופלת בת 34 שניסתה להיכנס להריון קרוב לשנה ללא הצלחה. יש לה שחלות פוליציסטיות – זה לא אומר שהיא לא פורייה, אלא שיש קשיים להיכנס להריון. היא התחילה איתי טיפול בדיקור, החליטה לוותר על טיפול רפואי תרופתי והסכימה להתמסר לטיפול שאליו הגיעה מדי שבוע. התהליך איתה היה ארוך ותוך שמונה חודשים היא הצליחה להרות. היום היא בהריון וממשיכה להגיע אליי לליווי הריון כשאני בעצם משלימה את הליווי של הגניקולוג שלה״, היא מסבירה.  

בסופו של דבר המטרה של המטפלים, טוענת אניה, היא להפחית סבל וכאב ממטופלים ולהביא אותם לטפל בבעיות האמיתיות. "היכלת שלנו לסייע קשורה מאוד גם להתמקצעות שלנו" היא מסבירה, "ויש לכללית משלימה יתרון עצום על פני מרפאות אחרות. אנחנו נחשפים למגוון מאוד רחב של מטופלים בכל הגילאים, מכל המגזרים ועם שלל בעיות. זה הופך את סביבת העבודה לדינאמית, מאתגרת ומלמדת".