מצאו את המשרה הבאה שלכם

מתווכת, מנהלת חשבונות ומנהלת קוסמטיקה נכנסו למרפאה של כללית רפואה משלימה

זאת לא התחלה של בדיחה: פגשנו שלוש עובדות מינהל בכללית רפואה משלימה שהגיעו לתפקיד אחרי שעשו שינוי מקצועי יוצא דופן, ושמענו מהן איך מצאו מחדש את הייעוד שלהן

ורד סלע

עיסוק קודם: מתווכת נדל"ן
היום: עובדת מינהל ואחראית שירות-לקוחות במרפאת כללית רפואה משלימה במודיעין 

במשך רוב חייה עבדה ורד כמתווכת נדל״ן במשרדי תיווך שונים, ושלב מסוים אף הייתה בעצמה הבעלים של משרד תיווך. עבודת השטח השוחקת הפכה עם השנים לקושי אמיתי. היא חשה שמיצתה את כל יכולותיה בתחום וחיפשה שינוי. ״יום אחד סתם גלשתי באינטרנט ונתקלתי במודעת דרושים לעובדת מינהל״, היא מספרת. ״לא הייתה לי שום כוונה להשתלב בתחום הזה, אבל משהו במודעה הזאת גרם לי לפנות״. 

התשובה הגיעה במהירות, ותוך ימים ספורים הוזמנה ורד לראיון עם מנהלת המרפאה. ״כבר כשנכנסתי נחתה עליי אווירה חמימה וביתית״, היא נזכרת, ״היה לי קליק מיידי עם המקום ועם המנהלת. ראיתי מולי אישיות נהדרת והרגשתי שמקבלים אותי בזרועות פתוחות. בתיווך תמיד עבדתי לבד, ופתאום להרגיש את החום הזה של מסגרת שיש בה שותפות ועבודת צוות – זה מאוד קסם לי״.

ורד: "אני חלק מצוות שעוזר להקל על ולשפר למטופלים מעשית את החיים״

שבוע לאחר מכן כבר התייצבה ורד בדלפק הקבלה לחפיפה צמודה עם עובדות המינהל האחרות, שהיו שם כדי לענות על כל שאלה ולוודא שהיא מתאקלמת במהירות האפשרית. ״אחרי חודש כבר החזקתי משמרת  לבד״, היא אומרת בסיפוק, ״הליך החפיפה הזה היה כל כך מכיל ולבבי. הרגישות והחיבוק האלה עוברים הלאה גם למטופלים, כי זה מדבק״. 

העבודה עצמה, כפי שגילתה ורד, סוחפת לא פחות מהאווירה מסביב. קצב גבוה ודינאמי של קבלת מטופלים, סידור יומנים ושיחות יזומות למטופלים, הופכים כל יום למגוון. ״היחסים עם המטופלים שונים מכל מה שפגשתי בעבר. פעם הגעתי מאינטרס של שיווק ומכירה, אבל כאן האינטרס הוא רפואת הגוף והנפש. אני הגורם שעוטף את המטופל כל הזמן: אני הראשונה שהוא פוגש, הוא חוזר אליי אחרי הייעוץ אצל הרופא, והקשר הזה מייצר יחסים חמים ואישיים״.

יתרון גדול נוסף בשינוי הקריירה, לטענת ורד, הוא הנוחות והיציבות שהתפקיד בכללית רפואה משלימה מציע: תנאים סוציאליים, משכורת קבועה ללא עיכובים, גמישות במשמרות ותחושת שייכות. ״החרדה הכלכלית שלא יהיה כסף בסוף החודש נעלמה, והסיפוק כאן הוא מיידי. אם פעם היה לוקח חודשים למכור בית, כאן כל אדם שנכנס וזקוק לטיפול, נותן לך פידבק כאן ועכשיו. אַת חלק מהצוות שעוזר להקל עליו ולשפר לו מעשית את החיים״. 

במסגרת התפקיד, אחראית ורד גם על הרצאות להכרת הרפואה המשלימה לגיל השלישי: "חשוב לי לחשוף כמה שיותר אנשים לתחום. אני עושה הרצאות גם לעובדים ורופאים של קופת חולים כללית, כדי שיהיו  מעודכנים בכל מה שהרפואה המשלימה יכולה ויודעת להציע היום למטופלים״, היא אומרת. כך נוצר תפקיד מגוון שמשלב אלמנטים טיפוליים, אדמיניסטרטיביים, מכירתיים והדרכתיים.

אלין מולאי

תפקיד קודם: מנהלת חשבונות
איפה היא היום: אחראית משמרת במרפאת כללית רפואה משלימה בקריית גת 

את השינוי בחייה חייבת אלין לקורס במכללה הטכנולוגית בבאר שבע, אליו הגיעה במסגרת עבודתה במחלקת הנהלת החשבונות ב״אסם״. מודעה על לימודי מזכירות רפואית לכדה את עיניה וגרמה לה לעצור. כחובבת אתגרים, הלימודים עצמם נראו לה כמו הנאה גדולה. ״בהתחלה בכלל לא חיפשתי שינוי או עבודה – פשוט הגעתי מחדוות הלמידה״, היא מספרת, אלא שבמהלך הלימודים נתקלה במודעת דרושים לעובדת בכללית רפואה משלימה בקרית גת, וקפצה על ההזדמנות. 

עוד באותו יום קיבלה אלין הזמנה לראיון, אף שעדיין לא סיימה את לימודיה. היא התקבלה לעבודה ועברה תהליך חפיפה יעיל שהוביל אותה להשתלב במהירות. מלבד השעות הגמישות והקרבה לבית (״חמש דקות ואני בעבודה"), היא מרגישה חלק ממשהו גדול וחשוב. 

"עברתי מניירת, מסמכים ומספרים לקשר אנושי עם בני אדם, וזה עושה לי נעים בלב״, היא אומרת. ״הדבר הכי חשוב לי בעבודה זה היחסים – בין אם זה עם עובדות המינהל שאיתי, מנהלת המרפאה, הרופאים, המטפלים או המטופלים. אני מרגישה שיש דינמיקה של עזרה, אופטימיות וחברות, וזה המקום הכי טוב עבורי להיות בו״. 

מכיוון שקרית גת היא מקום קטן, אלין חשה את המשפחתיות גם כשהיא מגיעה לרחובות. "כולם מכירים אותי״, היא אומרת בחיוך. ״אנשים עוצרים אותי ברחוב ומבקשים לקבוע תורים. זה הפך לחלק בלתי נפרד מהחיים שלי. אני זוכה לראות אנשים משפרים את החיים שלהם ולעזור להם ואני גם מרגישה מאוד טובה בעבודה שלי. בשנה שעברה גם קיבלתי את פרס העובדת המצטיינת הארצית בארגון וזה גורם לי להמון גאווה״.

נרקיס אלחדס

תפקיד קודם: מנהלת מחלקת קוסמטיקה
היום: עובדת מינהל במרפאת כללית רפואה משלימה בסניף הקריון בקריות 

את 20 השנים האחרונות הקדישה נרקיס לתחום היופי והקוסמטיקה. היא שימשה כמנהלת מחלקת הקוסמטיקה ברשת אפריל ובסופר פארם. עם סגירת החנות לפני 6 שנים, הבינה שהגיע הזמן לשינוי. ״הרגשתי שהגעתי לטופ בתחום שלי, שמיציתי ושאני רוצה לנסות משהו חדש״, היא מספרת. ״בערך באותה תקופה ראיתי מודעת דרושים לכללית רפואה משלימה, שלחתי קורות חיים והתקבלתי לתפקיד עובדת מינהל במרפאה בכרמל״. 

מהר מאוד הבינה נרקיס שהעבודה החדשה שלה ממנפת את כל הכישורים שאספה במהלך השנים: יחסי אנוש, שירותיות, הבנה באדמיניסטרציה וניהול, הכנת דו״חות, ניהול יומנים, שיווק ועוד. ״קוסמטיקה ותכשירי יופי כל אחת יכולה למכור״, היא מסבירה, ״אבל להבין מטופל, את הבעיות והצרכים שלו והמאפיינים של הטיפול שמתאים לו – זה סיפוק אדיר. בעולם היופי יש זוהר, פה יש הרבה כאב, אבל זה יותר אמיתי וגם אני מרגישה משמעותית. אני לא מוכרת אודם, אלא עוסקת בבריאות״. 

נרקיס מציינת גם את יכולת ההתפתחות בעבודה. "בארגון כזה יש לאן לגדול. יש עובדות מינהל שהפכו למנהלות מרפאה ויש כאלו שהפכו למטפלות, יש פה אינסוף אפשרויות להתפתחות תעסוקתית. אני בתוך משפחה שקשובה לצרכים שלי ומאפשרת גמישות, למידה והתפתחות – וזה משהוא שמאוד חשוב לי כי בתחום הקודם הרגשתי שאין יותר לאן להתפתח".   

כדי להתמקצע בתחום מקפידה נרקיס לעבור השתלמויות והדרכות על בסיס קבוע. "ההשתלמויות האלו חשובות ונותנות הרבה מידע, אבל האמת שבית הספר הטוב ביותר הוא העבודה היומיומית בשטח. את מתמודדת עם כל כך הרבה משימות, עם סוגים שונים של מטופלים שלא היית פוגשת בשום מקרה אחר. זה נותן המון נסיון ותוך זמן קצר את מתמקצעת בעבודה שלך״.