מצאו את המשרה הבאה שלכם

מהאקדמיה לחיים עצמם

הפגשנו את ד"ר מוטי לוי, הרופא הראשי של כללית רפואה משלימה, עם שני מטפלים צעירים שלנו לשיחה צפופה על הדברים החשובים באמת בקריירה ברפואה משלימה

ד"ר מוטי לוי, הרופא הראשי של כללית רפואה משלימה, הוא ממקימי הרפואה המשלימה בשרותי בריאות כללית ומערך ההכשרה בהומוטוקסיקולוגיה בישראל. הכל החל כששמע הרצאה בנושא התפשטות מחלות בעולם מהזווית של רפואה משלימה, החל לחקור ולהעמיק בתחום, והבין את כוחה של הרפואה המשלימה.

ד"ר לוי, בוגר הפקולטה לרפואה באוניברסיטת רומא, עוסק בתחום הרפואה המשלימה כבר 24 שנים, שבמהלכן התמחה בתחומים מגוונים כמו הומאופתיה קלאסית, הומוטוקסיקולוגיה, ג'מוטרפיה, אורגנותרפיה, רפואה אנתרופוסופית, רפואה סינית ועוד. לאורך שנים בהן ניהל את תוכנית הלימודים במכללת רידמן ושימש בה כמרצה – וכמובן במרפאות משלימה – הוא פוגש מטפלים צעירים בתחילת דרכם הטיפולית וגם מטפלים מנוסים שכבר עברו כברת דרך.  

ניב מורי הוא מטפל שיאצו במרפאת כללית רפואה משלימה בראשון לציון והיום גם סטודנט לרפואה סינית. שלומי מויאל סיים לימודי רפואה סינית, שיאצו וטווינא. לאחר הלימודים טס להשתלמות בבית חולים בגואנגזו שבסין וכשחזר, החל לעבוד כמטפל בטווינא ושיאצו בכללית רפואה משלימה סניף נהריה.  

הפגשנו את ד"ר לוי עם שני המטפלים הצעירים לשיחה מרתקת על קריירה טיפולית ברפואה משלימה. 

ניב: "במהלך הלימודים עברתי המון שעות מעשיות והתנסות בטיפולים ובטכניקות שונות. עם זאת, ברגע שהשתלבתי בעבודה במרפאה של כללית רפואה משלימה, הרגשתי את ההבדלים בין הספרים לשטח". 

ד"ר לוי: "זה מאוד נכון. בסופו של דבר, אין שום תחליף לניסיון שאתה צובר בעבודה יומיומית עם מטופלים ועם אנשי צוות נוספים. כל מי שמשתלב בעבודה כמטפל לומד לאט לאט – או במקרה של מרפאות כללית רפואה משלימה מהר מהר – איך זה עובד".

שלומי: "ההבדל הגדול שאני מרגיש נוגע בעיקר במפגש עם המטופלים. אתה מטפל בהרבה אנשים בכל יום –  אנשים מסוגים שונים שמביאים איתם בעיות שונות ומגוונות. זו אינטנסיביות שאין לך כסטונדט".

ד"ר לוי: "אתה צודק. כשאתה סטודנט אתה עוסק ב'מקרה טיפולי' וכל עולם יחסי האנוש והמרקם העדין שנבנה בין מטפל למטופל, לא קיים בכלל. בעבודה שלנו אנחנו מטפלים בבני אדם. חלקם מגיעים אלינו באופן קבוע למשך שבועות, חודשים ואפילו שנים ונוצרים יחסי קרבה. אתה רואה מולך את האדם שזקוק לטיפול ולומד להכיר את כל העולם שלו. 

מעבר לזה, כסטודנט ואפילו כמטפל במסגרות אחרות, יכולת האבחון שלך מוגבלת לעולם הרפואה המשלימה בלבד, בעוד שבשטח מגיעים אליך מקרים מאוד מורכבים שדורשים נתונים והתייחסות גם של רפואה מערבית: בדיקות גנטיות, בחינת נוגדנים ועוד. בכל מרפאה של כללית רפואה משלימה יש רופא קונבנציונלי שבוחן את מצבו הרפואי של כל מטופל, מבצע אבחון ראשוני ואז מפנה למטפל הנכון ולסוג הטיפול הנכון. זה ממשק חשוב מאוד בין רופאים לבין מטפלים שמאוד ייחודי לנו".

ד"ר מוטי לוי "אנחנו לומדים להכיר את כל העולם של המטופל"

ניב: "אתה יכול לתת דוגמא לממשק הזה שבין רופא קונבנציונלי למטפל ברפואה משלימה?"

ד"ר לוי: "הממשקים האלו מתקיימים מידי יום בכל המרפאות ויש המון דוגמאות. למשל: טיפול בבעיות גב. בלימודי רפואה משלימה מספקים את הכלים והטכניקות לטיפול במקרה של מטופל הסובל מבעיות גב, אולם כמטפל בשטח יכול להגיע אליך מטופל שיאמר שיש לו כאבי גב רק בשעות הערב, ואז אתה צריך לשאול את עצמך האם נכון לטפל בו בכלים של טיפול בכאב גב או שמא יש פה נושאים נוספים שצריך לקחת בחשבון. מהבחינה הזו הממשק בין רופא קונבנציונלי למטפל ובין המטפלים השונים לבין עצמם מאוד מסייע.

אין לי ספק שאחד הדברים הכי משמעותיים בכללית רפואה משלימה היא הקהילה המקצועית. במרפאות שלנו יש לך מעטפת מקצועית תומכת של רופא, צוות עמיתים מטפלים, רכזים מקצועיים בכל תחום טיפול ומנהל מרפאה. כל אלו מהווים רשת שמסייעת, נותנת עצות בכל התלבטות, בבעיות מורכבות ואפילו רק כדי להחליף דעות ורשמים. הצוות הזה גם משתף בידע באופן קבוע ומקדם אותך מבחינת היכולות המקצועיות שלך. זה יתרון אדיר בין אם אתה מטפל צעיר או מנוסה". 

שלומי: "עברתי מקרה כזה בדיוק לא מזמן. הגיע אליי חולה אונקולוגי שסבל מסימפטומים שנובעים מהכימותרפיה וגם מכאבים בשל המחלה עצמה. לא הייתי בטוח שאני תוקף את הבעיה בצורה אופטימלית וקיבלתי המון תמיכה מצוות המרפאה: התייעצתי עם הרופא הקונבנציונלי, עם הקולגות שלי וגם העלתי שאלות בקבוצה הארצית שלנו בתחום השיאצו. זה ממש עזר לתחושת הביטחון שלי בהתמודדות עם בעיה כל כך מורכבת, וגם בידיעה שבניתי תוכנית טיפולים טובה שמבוססת על עצות וטיפים של טובי המטפלים".  

ניב: "אחד המאפיינים הבולטים של התחום שלנו, הוא שהוא מאוד מתפתח וורסטילי: אני יכול היום להתמקד בבעיות של עיכול ומחר דווקא לרצות להעמיק בנושא הפוריות. לכן חשוב לי מאוד כמטפל צעיר לדעת שאני עובד בארגון שמאפשר לי להתפתח מקצועית ועוזר לי להשאר לאורך זמן עם אצבע על הדופק". 

ד"ר לוי: "רפואה משלימה היא אכן תחום שמתחדש ומתפתח כל הזמן. כמטפלים אתם נדרשים לרענן את כל מה שלמדתם ומעבר לכך –  כל הזמן ללמוד ולהתעדכן: לקרוא מחקרים חדשים, להתעדכן ביחס של הממסד הרפואי בעולם לשיטות טיפול מסוימות וכדומה. זו בדיוק הסיבה שבכללית רפואה משלימה אנחנו מזמינים את המטפלים שלנו לשתי השתלמויות בשנה על חשבון הארגון ובנוסף יש סבסוד של הרבה הרצאות וקורסי העשרה. כך למעשה הארגון מבטיח שהמטפלים שלו נמצאים בחזית הידע, מחוברים למה שנעשה ונשארים מעודכנים". 

ניב: "מה הדרך הנכונה ביותר להתמקצע בתחום שלנו? האם נכון יותר להשתלב בארגון גדול או להתחיל בקטן  במרפאה פרטית, או אולי לשלב בין השניים?" 

ד"ר לוי: "בתחום שלנו יש שילוב בין פרקטיקה פרטית לעבודה בארגונים גדולים כמו שלנו, ואנחנו גם מאפשרים את השילוב הזה. עם זאת, אני משוכנע שהדרך הנכונה ביותר להתמקצע ולצבור ניסיון היא השתלבות בארגון גדול כמו כללית רפואה משלימה. כמטפל, אתה נחשף כאן בזמן קצר למטופלים מכל טווח הגילאים, שסובלים מבעיות רבות ומגוונות. שאין אפשרת לפגוש בקליניקה פרטית. אני יכול לספר מנסיוני שאין יום עבודה אחד כאן שדומה למשנהו. גם בהיבט של חשיפה למקרים מורכבים: המקרים האלו מגיעים אלינו מהרפואה הקונבנציונלית – חולים אונקולוגיים, חולים במחלות אוטואימוניות – שהרבה פעמים מופנים אלינו כדי שנסייע להם. כל מטופל כזה מצריך ממך לבחון את היכולות שלך, לשאול את עצמך שאלות ולנסח תוכנית טיפולית.

עוד יתרון מאוד משמעותי בעבודה של מטפל בארגון גדול הוא הנושא הלוגיסטי. מטפל שפתח קליניקה צריך להתמודד עם שיווק, עבודת מזכירות, הוצאות גבוהות של קליניקה וכדומה. חלק גדול מהעבודה שלו יהיה עיסוק בביורוקרטיה ובלוגיסטיקה. אצלנו מטפל יכול להיות מטפל. הוא מקבל מעטפת של משרד, יש מי שקובע לו את התורים, מטפל לו בתזכורות, ביטול תורים, דואג לשיווק, לציוד ועוד ועוד. המטפל מרוכז כל כולו בטיפול".

שלומי: "אחרי שנים ארוכות כל כך בתחום, מה הטיפ הכי חשוב בעיניך בנושא יחסי מטפל ומטופל?"

ד"ר לוי: "לתאם ציפיות. הרבה אנשים מצפים שאחרי טיפול אחד הבעיות ייפתרו. חשוב להסביר להם שמדובר בתהליך, ולבנות איתם מערכת יחסים ארוכת טווח במהלכם תלוו אותם ותביאו להם פתרון והקלה לכאבים שלהם".