מצאו את המשרה הבאה שלכם

המטופל שלעולם לא אשכח

הנער שסבל משיתוק בפניו, הצעיר ששיערו נשר מכל הגוף ולא מצא מענה לבעיה, וניצולת השואה שנפרדה מהכאב הכרוני והפכה לחברה קרובה. שלושה סיפורים לא שגרתיים על מטופלים שנכנסו לנו ללב

מאות המטפלים של "כללית רפואה משלימה" מסייעים מדי יום לאלפי מטופלים ב-50 מרפאות ברחבי הארץ. כל מטופל הוא עולם שלם, והקשר איתם מייצר עבור המטפלים לא מעט רגעים בלתי נשכחים. התיישבנו לשיחה עם שלושה מטפלים על המטופל שהם לא יצליחו לשכוח לעולם.

ד"ר ליאור סילוורה, כירופרקט, עובד בכללית רפואה משלימה מיום הקמתה. הוא מקבל מטופלים במרפאות בתל-אביב, רמלה, גבעתיים ואם המושבות בפתח-תקוה. ליאור עוזר למטופלים יותר מ-20 שנה, אבל מטופלת אחת נכנסה ללבו במיוחד: "בשנת 2001 הגיעה אליי אישה מקסימה בת 77 שהתלוננה על כאבי צוואר וגב-תחתון כרוניים. היא סיפרה לי שהיא ניצולת שואה ולא מצאה מענה לבעיה: אורתופד, פיזיותרפיסט, כדורים אנטי-דלקתיים. שום דבר לא שיפר את מצבה והיא המשיכה לסבול".

"הערצתי אותה מהיום הראשון. אהבת החיים שלה, והיכולת לעמוד בראש זקוף מול האתגרים של הגיל, גרמו לי להתחבר אליה מיד". המטרה הראשונית של ליאור היתה להוריד עומסים מעצבי עמוד השדרה בעזרת הכירופקרטיקה. כבר בטיפול הראשון המטופלת חשה תחושת הקלה ולשמחתו היא התגברה ככל שהתקדמו הטיפולים. עם טיפולים של פעמיים בשבוע, ליאור מספר על שיפור אדיר במצבה עד שעם הזמן, היא אף הצליחה להיפרד מהכאב.  "הזיקנה אינה פשוטה והמחלות והכאבים פוגעים מאוד באיכות החיים", הוא אומר. "ידעתי שעברו עליה חיים לא-פשוטים וההערכה שלי אליה גברה מטיפול לטיפול. בשום שלב לא ראיתי מולי אישה מבוגרת ושברירית אלא לוחמת".

ליאור: "נפלה בחלקי זכות לסייע לאשה מיוחדת כזו"

לדברי ליאור, היחסים לא הסתיימו כשתם הטיפול. המטופלת המשיכה להגיע אליו לטיפולי תחזוקה לאורך השנים ויחסיהם התהדקו. הוא הכיר וטיפל בבעלה שהלך לעולמו והקשר ממשיך גם היום, 20 שנה אחרי שהגיעה אליו לראשונה. "היום דיברתי איתה", הוא מספר לנו. "היא כבר בת 97, ונשמעה אופטימית מתמיד. והעיקר – היא כבר לא סובלת מהכאבים. נפלה בחלקי זכות גדולה להכיר אישה מיוחדת כזו ולסייע לה. היא חלק מהחיים שלי".

"ידעתי שאני חייב לעזור לו"

אריאל אוחנה, מדקר, עובד בכללית רפואה משלימה 17 שנה. אריאל עובד במרפאות רמת אביב, רחובות, קרית-השרון ונתניה. לאורך השנים הוא נתקל בעשרות מקרים מורכבים שלא נמצא מענה לבעיה.

את המטופל שהשפיע עליו הכי הרבה הוא הכיר לאחרונה, והמקרה שלו אף זכה לכותרות בעיתונות המקומית. "הגיע אליי צעיר בן 23 מרחובות שסובל מנשירת שיער ממש בכל הגוף כולל מהגבות. הוא טופל באיכילוב ובמשך חצי שנה הזריקו סטרואידים לקרקפת שלו, אבל מצבו רק החמיר. הוא היה מיואש לגמרי כשנפגשנו ולבי יצא אליו – בחור צעיר, אב לשני ילדים קטנים שנראה כמו חולה אונקולוגי". 

לאריאל היה ברור שנשירת השיער נובעת מטראומה שעבר המטופל והם דיברו כדי לנסות להגיע יחד למקור המצוקה. "הוא שיתף אותי באירוע טראומטי שעבר והבין את החיבור הרגשי לבעיה הפיזית". המטופל התחיל בטיפול אינטנסיבי: הוא הגיע לדיקור פעמיים בשבוע ובהמשך אריאל הוסיף גם טיפול בצמחי מרפא. בתוך שישה שבועות השיער החל לצמוח בחזרה ואחרי שעברו לטיפולי תחזוקה, השיער חזר והבעיה נפתרה.

אריאל: "ידעתי שאני עושה משהו משמעותי שמשנה חיים"

"המטופל הבין את החשיבות שבהרגעת הנפש כדי לטפל בבעיה הפיזית  וגם בנכונות להתמסר לתהליך". אריאל מספר. "מי שמגיע סקפטי אני אומר לו 'אין בעיה, תישאר חשדן, אבל תקפיד להגיע לטיפול' כי מי שמתמסר רואה תוצאות. כמובן שיש חשיבות גם לדינמיקה בין המטפל למטופל. הבחור נגע ללבי במיוחד, וידעתי שאני חייב לעזור לו. קשה לי לתאר את הכרת התודה שלו – זה ממש שינה לו את החיים. עבורי זה היה רגע של נצחון הידיעה שאני עושה משהו משמעותי שמשנה חיים. זה סיפוק אדיר".

"ראיתי מולי נער אחר לגמריי מזה שנכנס אליי"

את הנער שסבל משיתוק בפניו, טוני חורי, מטפל בדיקור סיני ויפני, לא ישכח לעולם. "בעקבות ניתוח שעבר בראשו, בגיל 16 חצי מפניו שותקו והיו מעוותות", מספר טוני. "ההורים שלו הגיעו אלי במצב של ייאוש. ואפילו נאמר להם שיש סיכוי גדול שהשיתוק בפניו יישאר בשל פגיעה בעצבים".

טוני: "עם תוצאות אי אפשר להתווכח"

טוני עובד בכללית רפואה משלימה כבר 11 שנים ובשתי המרפאות שבהן הוא עובד בחיפה, כבר טיפל בעשרות מקרים בהם בעיות רגשיות שלא טופלו ובאו לידי ביטוי במחלות וכאבים פיזיים. "אנשים מגיעים אליי בייאוש ובסקפטיות אחרי שלא ניתן מענה לבעיה. הם כבר לא מאמינים שניתן לסייע להם", מספר טוני. "ואז הם רואים תוצאות חד-משמעיות שאי אפשר להתווכח איתן. ההצלחות – ויש הרבה כאלה לאורך השנים, הן אחד הדברים הכי מספקים בעבודה הזאת". 

טוני מספר שכבר בטיפול הרביעי אפשר היה לראות שיפור במצבו של הנער. בטיפולים הראשונים הוא נעזר מאוד בהוריו ובעובדות המינהל כדי להיכנס לחדר הטיפולים ולאט-לאט מצבו הפיזי והנפשי השתפר. העיוות בעין ובפנים החל להיעלם, הוא התחיל לחייך יותר וללכת יותר בקלות. "אחרי עשרה טיפולים ראיתי מולי נער אחר לגמריי מזה שנכנס אליי למרפאה בפעם הראשונה", טוני מספר. "ההצלחה של הטיפול שלו ריגשה אותי מאוד".